Roboti arī mērniecībā

26.06.2019.

Īstenojot projektu “Mērniecības un ar to saistīto pakalpojumu attīstīšana Aizkraukles partnerības teritorijā”, sertificēts mērnieks Auseklis Bērziņš savā darbā sācis izmantot robotu.

Ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansiālu atbalstu  mērnieks iegādājies robotizētu tahimetra komplektu “Leica TS16 I”, kas pašlaik ir visjaunākās un visprogresīvākās paaudzes elektroniskais tahimetrs pasaules mērniecības instrumentu tirgū. Tahimetra mērīšanas tehnoloģija pēc optimizācijas piecās paaudzēs sniedz līdz šim vēl nebijušu precizitāti, rezultātu uzticamību un automatizācijas izpildījumu nākamajā, pašlaik visprogresīvākajā līmenī. Tahimetra komplektā ietvertas “Leica Captivate” programmas lietotnes ar neizmērojami plašu pieredzi un funkcionalitāti. Robotizētais tahimetrs nodrošina visoptimālāko diapazona, precizitātes, uzticamības, lāzerstara redzamības, lāzerpunkta izmēra un mērījuma laika attiecību. Robots ne tikai mēra, bet pēc attēla atsauces ar platleņķa pārskata kameru nodrošina automātisku panorāmisko attēlu uzņemšanu. Jaunā 3D kartes skata iespēja atvieglo uzmērīto trīsdimensiālo objektu apskati un pārvaldi.

“Zemes reformas sākumā lauku apvidos mērniecības darbos tika lietota zemes robežu ierādīšanas darbu metode, kas tobrīd bija vienīgais tehnoloģiski iespējamais mērniecības darbu izpildes veids, ņemot vērā izpildāmos zemes robežu ierādīšanas apjomus un apzinoties mērnieku kvalifikāciju un daudzumu valstī. Laika gaitā mērījumu izpildes metodes valstī, izmantojot modernās tehnoloģijas, ir ievērojami attīstījušās, un šobrīd mērniecības darbos tiek izmantota instrumentālās uzmērīšanas metode, ar kuru iespējams iegūt daudz augstākas precizitātes datus par robežu un citu objektu izvietojumu apvidū. Lai nodrošinātu profesionālo darbību un iespēju klientiem sniegt augsti kvalificētus pakalpojumus, mērniecības darbos nepieciešams izmantot mūsdienīgus datorizētus un automatizētus mērniecības instrumentus un tehnoloģijas, kas paaugstina darba produktivitāti un efektivitāti un nodrošina augstas precizitātes darbu jebkādos vides apstākļos ar plašām lietojuma iespējām,” stāsta Auseklis Bērziņš.

Mērniecības darbu precizitāte īpaši būtiska un svarīga ir būvniecības darbos, jo no ģeodēziskajā izpētē iegūtajiem un uzmērītajiem topogrāfiskās informācijas datiem ir atkarīgas gan būvniecības metodes, gan izmantotās tehnoloģijas un resursi. Būvniecības procesa laikā nereti nepieciešams veikt dažādus augstumu un būvobjektu novērošanas (monitoringa) mērījumus, inženierkomunikāciju izpildmērījumus, nospraust izbūvējamās konstrukcijas un dot atzinumu par novirzēm no projekta dokumentācijas.

Ar šādu ieguldījumu mērniecības instrumentu aprīkojumā un personāla kvalifikācijas paaugstināšanā Aizkraukles rajona partnerības teritorijā turpmāk tiks pilnvērtīgi attīstīti mērniecības un ar to saistītie pakalpojumi, nodrošināti kvalitatīvi darba apstākļi un kāpināta darbinieku produktivitāte.

Kopējās attiecināmās izmaksas – 24 603,31 EUR, apstiprinātais publiskais finansējums – 17 222,32 EUR.

 

Tuvākie notikumi
Visi