Noslēdzies projekts “Ceļā uz pašpietiekamu teritoriju”
Noslēdzas projekts “Ceļā uz pašpietiekamu teritoriju” – atbalsts vietējo resursu apzināšanai un īso pārtikas piegādes ķēžu attīstībai
2025. gada 17. jūnijā ar noslēguma pasākumu Aizkrauklē, vēstures un mākslas muzejā “Kalna Ziedi”, tika atzīmēta projekta “Ceļā uz pašpietiekamu teritoriju” noslēgums. Pasākumā pulcējās projekta sadarbības partneri, vietējie ražotāji un pašvaldību pārstāvji, lai atskatītos uz projekta laikā paveikto un diskutētu par nākotnes iespējām īso pārtikas piegādes ķēžu attīstībai reģionos.
Projekta mērķis bija apzināt katras teritorijas pārtikas resursus, veicināt īso piegādes ķēžu izveidi un attīstību, kā arī veidot ciešāku sadarbību starp lauksaimniekiem, pašvaldībām un skolām. Projektu no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 30. jūnijam īstenoja Aizkraukles rajona partnerība kā vadošais partneris sadarbībā ar Bauskas rajona lauku partnerību, Partnerību “Kaimiņi” un Preiļu–Līvānu novadu partnerību “Kūpā”. Projekts tika īstenots ar publisko finansējumu 49 680,00 EUR apmērā.
Projekta ietvaros notika daudzpusīgas un praktiskas aktivitātes:
-
Apaļā galda diskusijas starp vietējām rīcības grupām, pašvaldību pārstāvjiem un lauksaimniekiem;
-
Izglītojoši semināri par sadarbību, kooperāciju, REKO principiem, tiešo tirdzniecību, pārtikas drošību un citām tēmām;
-
Pieredzes apmaiņas braucieni starp partneru teritorijām un tajās esošajiem pārtikas ražotājiem;
-
Meistarklases, kurās ar sezonāliem vietējiem produktiem darbojās šefpavāri;
-
Pašpietiekamības pētījums, kurš ļāva novērtēt katras teritorijas kapacitāti nodrošināt iedzīvotājus un publiskās iestādes ar vietējo pārtiku.
Projekta rezultātā ir uzlabojusies izpratne par īso pārtikas piegādes ķēžu priekšrocībām, stiprināta savstarpējā uzticēšanās starp vietējiem ražotājiem un iedzīvotājiem, kā arī iegūti dati, kas ļaus veidot pamatotākus lēmumus vietējās attīstības plānošanā. Projekts arī veicinājis sadarbību mazo ražotāju vidū.
Noslēguma pasākums bija ne tikai iespēja atskatīties uz divu gadu laikā paveikto, bet arī apliecinājums tam, ka reģionu pašpietiekamība un vietējo resursu apzināšana ir būtiska ilgtspējīgas attīstības sastāvdaļa.
Noslēguma prezentācija I.Ašmane