Virtuāls lidojums virs Pērses
Tūristu piesaistei Koknesē izveidots 2 minūšu un 36 sekunžu video, kurā no putna lidojuma var apskatīt Kokneses pilsdrupas, Daugavas krastus, Pērses upi līdz ūdenskritumam uz tās, kāds tas bija pirms Pļaviņu HES dambja izbūves. Video tapis kā papildinājums iepriekš izveidotajam Pērses gravas maketam, kas jau apskatāms Kokneses tūrisma informācijas centrā.
Video tapis sadarbībā ar uzņēmumu “MikroKods”, kā arī pateicoties 1944. gada vācu kara aviācijas “Luftwaffe” aerofotouzņēmumiem, 2000. gadu sākumā Somijas speciālistu Daugavas dziļuma mērījumu materiāliem, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras lāzerskenējumu datiem, kā arī talkā ņemot ap 700 seno laiku fotogrāfiju. Līdz ar to radīts precīzs krastu reljefs.
Interaktīvā informācijas stenda modelī iekļauti šādi digitāli objekti ar dažādām detalizācijas pakāpēm: Putriņkrogs, pārceltuve pār Daugavu, Stūres krogs, mājas “Zvejnieki”, lielceļš Rīga—Daugavpils, tilts pār Pērses upi, pilsdrupas, Pērses ieteka Daugavā (delta), kāpnes uz Pērses gravu, strūklavots un tēlnieka V. Jākobsona skulptūra “Fauna galva”, paviljons pie Pērses, ūdenskritums, Krievkalnu pareizticīgo baznīca, kā arī vēsturiski transportlīdzekļi — automašīnas un laivas, kā arī strūklaka pie Pērses ar V. Jākobsona skulptūru “Salst” un, protams, — koki, krūmi, apstādījumi.
Katram no vairāk nekā desmit objektiem apskatāma sava fotogalerija, kurā atainoti šim periodam raksturīgi notikumi: pārceltuves darbība, kuģīšu un laivu kustība pa Daugavu, tūristu un atpūtnieku aktivitātes, Pļaujas svētki Koknesē 1935. gada 13. oktobrī.
Ita Lejiņa, biedrības “Pērses krasts” valdes locekle, teic, ka ideja par šādu video radusies pēc tam, kad bija realizēta iepriekšējā — Pērses ūdenskrituma makets. Ita dzīvo netālu no vietas, kur dzelmē rodams Pērses ūdenskritums. Tā kā biedrība tūristiem piedāvā SUP dēļu un laivu nomu, iespēja redzēt šo vietu pirms appludināšanas ir pievienotā vērtība izklaides pasākumam — Kokneses kultūrvēstures iepazīšana.
Biedrības plānos ir arī miniatūra parka izveide. Tā apmeklētāji varētu izstaigāt Pērses upes ieleju, apskatīt ūdenskritumu. Lai arī šobrīd tā ir tikai vīzija, Ita teic, ka nereti piepildītas pašas drosmīgākās idejas.
Kopējās attiecināmās izmaksas — 8311,11 EUR, apstiprinātais publiskais finansējums — 7480 EUR.