Baroka laika dievnams Neretā atkal mirdz

25.07.2018.

Neretas evaņģēliski luteriskā baznīca sadarbībā ar biedrību “Aizkraukles rajona partnerība” pērn realizēja projektu “Neretas evaņģēliski luteriskās baznīcas fasādes renovācija”.

Projekta publiskais finansējums no LEADER programmas — 44 548,38 eiro, 10% jeb 5 tūkstoši eiro bija Neretas novada pašvaldības līdzfinansējums.

Iepriekšējais baznīcas draudzes vecākais Arvīds Jermušs, viņš arī projekta autors, stāsta, ka prioritāte bija baznīcas torņa restaurācija — atjaunot jumta seguma krāsu, restaurēt torņa jumta konstrukcijas koka detaļas. Bija nepieciešams arī jauns zibens novedējs.

Renovācijas laikā nokala fasādes veco apmetumu un uzklāja jaunu, kā arī krāsoja  fasādi. Darbi kopumā noritēja 1086 ēkas sienu kvadrātmetros. Ņemot vērā, ka baznīcas ēka ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un svētdienās tajā notiek dievkalpojumi, darbu laikā vajadzēja nodrošināt piekļuvi dievnama ieejas durvīm.

Runājot par vēl veicamajiem darbiem, Arvīds Jermušs stāsta, ka baznīcas iekšpusē nepieciešams kosmētiskais remonts, jākrāso sienas. Tomēr arī paveikts ir daudz. Pirms piecpadsmit gadiem par draudzes sarūpētajiem līdzekļiem nomainīts jumts, atjaunotas ērģeles. Labiekārtota arī pieguļošā teritorija — baznīcas priekšā ieklāts bruģis. Par Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas piešķirtajiem 10 tūkstošiem eiro saglābti brūkošie kontrforsi jeb sienu balsti.

Arvīds Jermušs teic — atjaunotais baltais baroka stila dievnams vizuāli izdaiļo Neretas pagasta centru, jo uzcelts Neretas centra galvenajā ielā. Ārēji uzpostā baznīca ar jauno krāsojumu un sakopto apzaļumoto pagalmu vēl vairāk paspilgtina Neretas pagasta centra koptēlu, padarot to pievilcīgu sabiedrībai gan novada teritorijā, gan valsts mērogā. Renovētā ēka, kas ir viena no vecākajām mūra baznīcām Sēlijā, kā sakrāls objekts piesaistīs tūristu vēlmi iegriezties baznīcā kā tūrisma objektā.

 

Neretas evaņģēliski luteriskās baznīcas fasādes renovācija.

Kopējās attiecināmās izmaksas — 49498,20 EUR, apstiprinātais publiskais finansējums — 44548,38 EUR.

Tuvākie notikumi
Visi