“Balta kaza” īstajā laikā un vietā

25.07.2018.

Lai nokļūtu no Jaunjelgavas līdz Klidziņai Skrīveros, ceļā vairs nevajag pavadīt ilgu laiku. Otrā Daugavas krastā var nokļūt dažās minūtēs. Pagājušajā vasarā te sāka kursēt kuģītis “Balta kaza”, un ideju par pārceltuves izveidi SIA “GFK Centrs” īstenoja ar programmas LEADER finansiālu atbalstu.

Nokļūšana no Skrīveriem uz Jaunjelgavu un otrādi bijusi aktuāla visos laikos, un visātrāk to varēja izdarīt pa Daugavu. Vēstures fakti liecina, ka pirmās brīvvalsts laikā Skrīveros un Jaunjelgavā strādāja tie paši ārsti, skolotāji, notārs un citu profesiju pārstāvji, tāpat bija jāapciemo radi vienā vai otrā Daugavas krastā, arī labākās sēņošanas vietas tika meklētas Daugavas kreisajā krastā. Satiksme pa upi starp Skrīveriem un Jaunjelgavu pastāvējusi vairākus gadu simtus, bet 1992. gadā tā pārtrūka, tad brīdi atjaunojās un atkal pārtrūka.

Ziņa, ka SIA “GFK Centrs” vēlas atjaunot satiksmi pa Daugavu, un šī projekta īstenošana ļoti iepriecināja cilvēkus ne tikai Skrīveros un Jaunjelgavā. Īpaši šim mērķim tika uzbūvēta pontona laiva, kas vienlaikus var uzņemt 25 cilvēkus. Pontona laiva jeb kuģītis “Balta kaza” Daugavu var šķērsot apmēram 3 līdz 5 minūtēs, savukārt, lai no Jaunjelgavas uz Skrīveriem nokļūtu ar autobusu, ceļā būtu jāpavada vairāk nekā stunda.

Ideja par pārceltuves atjaunošanu realizēta ar programmas LEADER finansiālu atbalstu, tā publiskais finansējums — 2157,63 eiro.

SIA “GFK Centrs” līdzīpašnieks Jānis Zariņš informē: projektu īstenojot, izveidojies jauns tūristu ceļamērķis — iespējas apmeklēt skaisto mazpilsētu Jaunjelgavu un Skrīverus, doties izbraucienos pa upi. Arī šādu iespēju tūristu grupām piedāvā kuģīša “Balta kaza” īpašnieki Jānis Zariņš un Einārs Svarinskis. Kuģīti stūrē Jānis Zariņš, un viņš atzīst, ka daudzas lietas, kuras tagad pielieto un iemācījies no ilggadējā kapteiņa jaunjelgavieša Artūra Ēvalda dzīves pieredzes.

“To, ka ar savu ideju esam trāpījuši gan īstajā laikā, gan vietā, apliecina cilvēku lielā interese,” saka Jānis Zariņš. “Nenoliedzami, šis projekts ir ļoti vajadzīgs cilvēkiem, viņi ik dienu izmanto iespēju nokļūt otrā krastā. Tāpat skolēni, tūristi un cilvēku grupas labprāt dodas izbraucienā. Mēs turpinām darboties, un Daugavas krastā Skrīveru pusē esam iecerējuši izveidot mazu oāzīti, kur cilvēki varēs nākt, pasēdēt uz soliņa un atpūsties.”

Jaunjelgavieši atzīst: šis projekts palielinājis tūristu plūsmu un iedzīvinājis jaunas tradīcijas. Apkopojot pagājušā gada svarīgākos notikumus, SIA “GFK Centrs” izveidotā pārceltuve atzīta par īpašāko notikumu uzņēmējdarbībā. Projekts guvis vēl kādu atzinību — ieguvis otro vietu valstī biedrības “Latvijas Lauku forums” dižošanās akcijā — konkursā “Dižprojekts 2017”. Konkursam to izvirzīja biedrība “Aizkraukles rajona partnerība”.

 

Jaunjelgavas pārceltuve pār Daugavu.

Kopējās attiecināmās izmaksas — 30819,47 EUR, apstiprinātais publiskais finansējums — 21573,63 EUR.

Tuvākie notikumi
Visi